Giriş Yap

Şifremi Unuttum

Hakkımızda

Hakkımızda

1997’li yıllardan günümüze kadar, Dededen toruna devam eden Zeytin ve Zeytinyağı üretimimize 2022 yılından itibaren VivaxOlea adı altında başlanmış olup 2022 yılı itibariyle İser İnşaat Turizm Harita ve Tic. Ltd. Şti. olarak Tekirdağ’ın Şarköy ilçesinde siz değerli müşterilerimize hizmet vermekteyiz.

Firmamız 2021 yılında “Kontinü” sistemle zeytin işleme kapasitesi günlük 25 Ton ile çalışırken, günümüzde (1 yıl içerisinde) 50 Ton kapasiteye çıkartmıştır. Üretiminin bir kısmını ulusal zeytin firmalarına verirken, özel üretimlerini “Vivax Zeytin & Zeytinyağı” adı altında, İstanbul Merkez Ofisi, Tekirdağ Şube ve Tekirdağ Şarköy Fabrikası (Fabrika Satış mağazası) 10 personelimiz ile siz değerli müşterilerimize sunmaktadır. İşletmemiz 50’den fazla ürün çeşidi ile ülke çapında Zeytin ve Zeytinyağı sektörüne verdiği hizmeti en üst seviyeye ulaştırmayı, tüketicinin damak zevkine en iyi şekilde hitap etmeyi amaçlamıştır. Kalitemiz ISO-22000-2005 ve GMP gıda güvencesi standartlarındadır.

 

KONTİNÜ SİSTEM ZEYTİNYAĞI ÜRETİMİ
Günümüzde kullanımı en fazla zeytinyağı üretim sistemidir. Zeytinler bu sistemde, sırasıyla; temizleme, kırma, yoğurma (malaksasyon) ve yağının ayrıştırılması işlemlerinden el değmeden geçer.

1- Temizleme: özellikle yağ kalitesi açısından ve kullanılan ekipmanların güvenliği için, zeytinlerin temizlenmesi çok önemlidir. Bunun için zeytinler önce, otomatik yıkama makinasında yıkanarak böcek, yaprak, dal, taş, toprak gibi unsurlardan arındırılır.

2- Kırma: Temizlenmiş zeytinler otomatik taşıyıcı ile kırıcıya taşınır. (klasik sistemlerde granitten yapılmış taş değirmenler kullanılmaktayken; Kontinü Sistemlerde, otomasyona elverişlilikleri nedeniyle metal kırıcılar kullanılır.) kırıcı, gelen zeytinleri hamur haline dönüştürür.

3- Yoğurma: Kırıcıdan gelen zeytin hamuru, malaksör denilen sisteminde, 20-25°c ısıda "en fazla" 90 dakika yoğurulur. Bu işlem yağın, hücrelerden ayrılmasını ve zeytin hamurunun, içerisinden zeytinyağının alınmasına olanak verecek bir kıvama gelmesini sağlar.

4- Yağın Ayrıştırılması: Zeytin hamuru ayrıştırma kıvamına geldikten sonra, malaksörden dekantöre iletilir. Dekantör, santrifüj tekniği ile bu hamur içindeki fazları (karasu), küspe (pirina) ve yağı ayrıştırır. Su ve pirina kendi depolarına gönderilir. çıkan zeytinyağı ise separatöre iletilir. Burada son işlem olarak, santrifüj ile zeytin partiküllerinden ayrıştırılıp süzülür.Üretilen zeytinyağları, özel krom tanklara aktarılarak muhafaza edilir.

 

VivaxOlea Zeytin ve ZeytinYağları

İser İnşaat Turizm Harita ve Tic. Ltd. Şti.

İbrahim Şen (Yönetim Kurulu Başkanı)